Witaj, wiosno!

21 marca to dzień, kiedy żegnamy zimę, a witamy jakże miłą porę roku, gdy przyroda budzi się do życia – wiosnę. Z tego względu przedostatni tydzień marca przebiegł na świetlicy szkolnej pod znakiem tematu wiosny.

Podczas zajęć dzieci oglądały edukacyjne filmiki dotyczące tej pory roku. Dzięki nim uczniowie dowiedzieli się, jakie miesiące obejmuje wiosna, a także po czym możemy rozpoznać w przyrodzie, że zaczyna się właśnie ta pora roku. Wychowankowie świetlicy poznali też znaczenie przysłów „W marcu jak w garncu” oraz „Kwiecień plecień, bo przeplata: trochę zimy, trochę lata”. W trakcie zajęć czytelniczych dzieci słuchały opowiadań o tematyce wiosennej, a kolejno odpowiadały na pytania dotyczące tekstu, jednocześnie powtarzając wiedzę na temat wiosny.

Przewodni temat tego tygodnia obfitował w wiele ciekawych prac plastycznych. Przede wszystkim na drzwiach wiodących do holu świetlicy pojawił się plakat, na którym widnieje wiosenne drzewo. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały z papieru piękne, kolorowe motyle, które znalazły swoje miejsce właśnie na tym drzewie. Kolejną pracą plastyczną były wiosenne kwiaty – uczniowie wykonywali tulipany i krokusy z kuleczek bibuły. Wychowankowie świetlicy mieli też okazję rysować pastelami Panią Wiosnę. Jednak ta pora roku to nie zawsze zieleń i słońce. Dlatego też dzieci wykonały pracę plastyczną do wspomnianego wcześniej przysłowia „W marcu jak w garncu”. Każdy uczeń przyklejał do narysowanego garnka elementy marcowej, zmiennej pogody: deszcz, słońce, śnieg i burzę. Wychowankowie świetlicy wykonali jeszcze jedną pracę plastyczną związaną z kapryśną pogodą tej pory roku – wyjście dziecka na wiosenny spacer z przestrzennym parasolem.

Warto też wspomnieć, że w ciągu tego tygodnia dzieci śpiewały piosenkę pt. „Maszeruje wiosna”. Niektórzy już ją znali, dla niektórych była ona czymś nowym. Niemniej jednak uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie ze śpiewaniem, które odbywało się zarówno wspólnie, jak i w grupach (np. z podziałem na chłopców i dziewczynki).

Dzięki sprzyjającej pogodzie wychowankowie świetlicy powitali również wiosnę na zewnątrz, przebywając na szkolnym boisku i placu zabaw.

To był naprawdę intensywny tydzień na świetlicy szkolnej!