„Zdrowo jemy i rośniemy”

W październiku wychowawcy świetlicy zorganizowali edukacyjny tydzień pod hasłem „Zdrowo jemy i rośniemy”. Akcja odbywała się od 09 do 13 października i była skierowana do wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej (1–3). Wychowawcy świetlicy przygotowali dla wychowawców klas plan tygodnia (jakie aktywności są przeznaczone na dany dzień), a także różne materiały edukacyjne, z których mogli oni skorzystać na swoich lekcjach.

Na początku tygodnia omawiany był edukacyjny plakat, na którym znajdowało się „Witaminowe Abecadło” – rymowanka poruszająca tematykę wartości odżywczych m.in. warzyw i owoców. Ważnym elementem akcji było również zapoznanie się z opowiadaniem pt. „Bajka o księżniczce Alince i rycerzu Witaminku”. Na podstawie tekstu uczniowie wykonywali z warzyw i owoców bohatera opowiadania – Rycerza Witaminka. Oczywiście nie mogło też zabraknąć omówienia zawartości pudełek śniadaniowych dzieci. Wychowawcy klas zwrócili szczególną uwagę na to, czy częścią posiłków uczniów są warzywa i owoce, przypomnieli również zasady kulturalnego jedzenia. W związku z tym wykonywana była także praca plastyczna pt. „Zdrowy talerz”, podczas której dzieci mogły zaprojektować zdrowy posiłek zawierający warzywa lub owoce.

W czasie tygodnia z akcją „Zdrowo jemy i rośniemy” uczniowie mogli też sprawdzić swoją wiedzę na temat warzyw i owoców, rozwiązując zagadki na ich temat. Klasy, które wzięły udział w akcji i wspólnie z wychowawcą podejmowały ten temat na zajęciach, zostały wynagrodzone piłkami, które mogą być wykorzystane podczas zabawy na świeżym powietrzu – na placu zabaw czy boisku szkolnym. Piłki to nie była przypadkowa nagroda, bo przecież zdrowie to nie tylko właściwe odżywianie się obfite w warzywa i owoce, ale również aktywność fizyczna. Dziękujemy wychowawcom klas, a także uczniom w zaangażowanie się w akcję „Zdrowo jemy i rośniemy”!