105 lat Niepodległej Polski!

Tydzień od 6. do 10. listopada upłynął nam na świetlicy szkolnej pod znakiem tematów patriotycznych. Było to oczywiście uwarunkowane faktem, iż 11 listopada obchodziliśmy kolejną – już 105. – rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie był to do końca łatwy dla dzieci temat, ale wychowawcy świetlicy postarali się, by go wyjaśnić w przystępny dla uczniów sposób.

Była rozmowa o tym, co to znaczy rozbiór kraju, jakie kraje uczestniczyły w rozbiorach Polski, jak się żyło Polakom, kiedy Polski nie było na mapie świata, jakie są polskie symbole narodowe… Ważnym elementem zajęć było także przybliżenie dzieciom postaci marszałka Józefa Piłsudskiego. Oprócz rozmowy uczniowie poszerzali wiedzę na ten temat poprzez oglądanie edukacyjnych filmików.

Wychowawcy świetlicy przypomnieli również dzieciom znany wierszyk autorstwa Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Tekst znany jest bardziej ze swojego pierwszego wersu, który brzmi: „Kto ty jesteś?”. Okazało się, że uczniowie bardzo dobrze pamiętają słowa patriotycznego wiersza, niektórzy musieli go sobie tylko nieco przypomnieć. Chętni wychowankowie świetlicy recytowali z pamięci wiersz Władysława Bełzy.

W tym tygodniu na świetlicy szkolnej nie mogło też zabraknąć śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” – hymnu Polski. Dzieci uczęszczające na świetlicę śpiewały go wspólnie oraz z podziałem na grupy. Przy tej okazji odbyła się rozmowa na temat tego, w jakich sytuacjach śpiewamy najważniejszą pieśń narodową oraz jaką postawę należy przyjąć podczas śpiewania jej.

Uczniowie brali oczywiście udział również w zajęciach plastycznych, które obfitowały w polskie symbole narodowe, kolorując godło czy flagę naszego kraju. Pracą plastyczną godną uwagi są ogromne puzzle przedstawiające Józefa Piłsudskiego. Poszczególne dzieci kolorowały inne części całości. Druga, również wielkoformatowa praca plastyczna została zawieszona na drzwiach wiodących do świetlicy. Tytuł plakatu to: „105 lat Niepodległej”. Jednak najbardziej znaczące i symboliczne są na plakacie białe i czerwone listki. Wykonane one zostały przez dzieci uczęszczające na świetlicę.

Podsumowując – niech żyje Niepodległa Polska!