Listopad nadziei, listopad chwały

Urodziny kogoś bliskiego to ważny dzień. Urodziny ojczyzny to bardzo ważny dzień. Setne urodziny to zawsze niezwykły dzień.

11 listopada 1918 roku nasi przodkowie sięgnęli po marzenie i pragnienie wielu pokoleń Polaków – sięgnęli po wolność i niepodległość. Od tej chwili minęło 100 lat. To magiczna cezura pobudzająca wyobraźnię każdego Polaka, każdego patrioty, który potrafiłby się podpisać pod hasłem Towarzyszy Husarskich – Amor Patriae Nostra Lex (miłość ojczyzny najwyższym prawem).

Postanowiliśmy w naszej szkole zaznaczyć ten dzień w szczególny sposób. Jednym z elementów szkolnych obchodów setnej rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości było uroczyste przedstawienie poetycko-muzyczne, które nie miało być tylko niezwykłą lekcją historii, ale starało się pobudzić odbiorców do szerszej refleksji i chwili zadumy nad takimi pojęciami jak ojczyzna, obowiązek, honor, wolność, patriotyzm…..

Tytuł przedstawienia: „Listopad nadziei, listopad chwały” miał oddawać uczucia i emocje, które z pewnością towarzyszyły naszym rodakom w burzliwym okresie listopada 1918 roku.

Poezja Słowackiego, Asnyka czy Herberta to pokoleniowe zmagania stęsknionej polskiej duszy za prawdziwymi wartościami, z których z pewnością najważniejszymi były wolność i niepodległość. Utwory muzyczne – nieco bardziej współczesne – doskonale uzupełniały poetycki przekaz i znakomicie potęgowały liryczny, pełen zadumy nastrój.

Najistotniejsze było przesłanie płynące z wysłuchanych utworów, które doskonale zostało sparafrazowane  w przytoczonych słowach Jana Pawła II – Polska, nasza ojczyzna to nasze być i nasze mieć i nic nie może sprawić, aby przyszłość tego naszego być i mieć nie zależała od nas!

Program obejrzeli uczniowie w bardzo różnych przedziałach wiekowych i, co ważne, wszyscy byli nim szczerze zainteresowani- na ich twarzach malowało się autentyczne skupienie. To kluczowe, bo przecież to oni są przyszłością Polski i ich postawa oraz świadomość patriotyczna są najważniejsze.

Na podsumowanie warto dodać, że program został zaprezentowany również widowni dorosłej (wieczorem 9 listopada w szkole i 18 listopada w kościele parafialnym w Lipniku) i można chyba bez fałszywej skromności stwierdzić, że bardzo się spodobał. Widzowie długo bili brawo, a potem w kuluarach z autentycznym wzruszeniem w głosie dzielili się swoimi wrażeniami. Łzy w oczach i lekko drgający głos były największymi nagrodami jakie mogliśmy otrzymać – prawdziwość i autentyczność tych reakcji są nie do przecenienia.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy obejrzeli nasz występ:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *