Budżet Obywatelski – wyniki

Aktywność mieszkańców dała Lipnikowi 525 000 zł w BO 2015 – będzie parking i plac zabaw.

Nieprawdopodobne, a jednak, tym razem nasze starania przyniosły wyczekiwany efekt. Dwa projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej zostaną wprowadzone do miejskiego budżetu w 2015. Lipniczanie wykazali się bardzo dużą aktywnością i prawdziwym zaangażowaniem, aby zgłoszone dla naszej dzielnicy projekty zostały wybrane do realizacji.

BEZPIECZNY PARKING – Zapewnienie bezpieczeństwa komunikacyjnego – OBB021 • 450 000 zł. Projekt zakwalifikowany jako ogólnomiejski został dopuszczony do głosowania, w wyniku którego zdobył 1 221 głosów. Spośród 25 projektów to największa liczba głosów, co gwarantuje nam realizację w 2015 roku. Projekt dotyczy urządzenia utwardzanego placu postojowego samochodów osobowych dla mieszkańców Bielska-Białej, a w szczególności dla rodziców dowożących codziennie dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Gimnazjum nr 4, przy którym funkcjonuje ogólnodostępny basen.

TEREN REKREACYJNY POD GAIKAMI – plac zabaw dla dzieci w dzielnicy Lipnik – 18-OBB002 • 75 000 zł. Jako że jest to jedyny pozytywnie zweryfikowany projekt lokalny z Lipnika, nie ma potrzeby głosowania i projekt automatycznie przechodzi do realizacji w 2015 roku. W ramach projektu przy ul. Pomorskiej (obok boiska trawiastego) ma zostać zagospodarowany teren dla placu zabaw wraz z wyposażeniem mieszczącym się w budżecie.

Dziękujemy całej Lipnickiej społeczności, mieszkańcom i ich rodzinom, instytucjom i firmom, a także sympatykom naszej dzielnicy, a do akcji promującej włączyli się m.in.:

• „Zespół promujący projekty dla Lipnika” w składzie: Joanna Łoboz, Aneta Majcherczyk, Renata Lejawka (RO), Magdalena Frycz, Barbara Kotala, Beata Kwiatkowska, Anna Pławecka–Kość, Barbara Waluś (RO), Janusz Gibas (RO), Tomasz Hoffman (RO), Sławomir Glaser (RO), Tomasz Grubecki
  • Rada Rodziców i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 13
  • Rada Osiedla Lipnik
  • Gimnazjum nr 4, Stowarzyszenie Lipnik, Parafia w Lipniku pw. NNMP
  • oraz inne instytucje i punkty handlowe, m.in.: Parafia Małe Kozy, Miejski Dom Kultury Lipnik OSP Lipnik przedszkola: nr 17, nr 27, Promyczek, Miś i przyjaciele, biblioteka, Ośrodek Zdrowia, sklepy Lewiatan, pawilon Janosik, cukiernia w Biedronce

Dla przypomnienia podczas głosowania na budżet 2014, w sumie na oba projekty z Lipnika zagłosowało 2 051 osób. I ta mobilizacja dała nam 3 pozycję spośród 108 zgłoszonych projektów! Biorąc pod uwagę fakty, że pierwsze miejsce zdobył projekt ogólnomiejski – „kontynuacja budowy Hospicjum”, a na projekt z drugiego miejsca – „rozbudowa bazy szkoły na ul. Karpackiej” głosowali mieszkańcy dużych osiedli wielorodzinnych – jako społeczność lokalna Lipnika odnieśliśmy ogromny sukces! Niestety niefortunne zasady przyjęte do podziału budżetu obywatelskiego na 2014 rok doprowadziły do sytuacji, gdzie jeden projekt ogólnomiejski wyczerpał praktycznie całą tegoroczną kwotę, nie pozostawiając prawie nic innym projektom, mimo że uzyskały one również bardzo liczne poparcie mieszkańców Bielska-Białej. Rada Osiedla Lipnik już na etapie konstruowania zasad BO w 2013 roku sugerowała, żeby wydzielić kwotę na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe, aby dać szansę lokalnym społecznościom. Jednocześnie postulowaliśmy o zwiększenie kwoty BO.

Rada Osiedla LIPNIK, kontakt.