Festiwal Dobrej Energii

Dnia 12 czerwca 2014 r. odbył się odbył się IV Festiwal Dobrej Energii w Bielsku-Białej. Podobnie jak każdego roku nasza szkoła wzięła czynny udział w festiwalu. Uczniowie przygotowali ciekawe prace konkursowe na temat: „Coś z niczego”, a w czwartek 12 czerwca uczniowie klasy VIc i IIIb uczestniczyli w zabawach i warsztatach zorganizowanych na terenie Bielskiego Centrum kultury i Parku Słowackiego.

O godz. 13.30 rozstrzygnięto konkurs i okazało się, że uczniowie naszej szkoły zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia:

• W kategorii klas I-III: II miejsce Zuzanna Miernik (zaczarowany kwiat)
  • W kategorii klas IV-VI: III miejsce Kornelia Kocjan (torebka)
  • Wyróżnienie: Weronika Łozińska (wiszący ogród).

Uczniowie, szkoła oraz nauczyciela otrzymali dyplomy oraz bony towarowe.

Tego samego dnia o godz. 18.00 odbyła się Wielka Gala w Bielskim Centrum Kultury, na której obecni byli przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej na czele z prezydentem miasta: Jackiem Krywultem. Podczas gali zostały przyznane ważne nagrody, które wręczał Prezydent miasta, a galę prowadził Irek Bieleninik.

Działania ekologiczne i edukacyjne prowadzone w naszej szkole zostały docenione, ponieważ otrzymaliśmy aż dwie statuetki.

Kategoria: placówki oświatowe szczególnie zaangażowane w kreowanie postaw racjonalnego korzystania z energii

Okres objęty oceną: za lata od 2010 do 2013

Kryteria oceniane:

• jakość prowadzonych działań edukacyjnych
  • skala, rozmach i zasięg tych działań
  • zaangażowanie placówki

Ocenie poddano ponad 120 szkół i przedszkoli z terenu Bielska-Białej.

W wyniku oceny jury konkursowego w tej kategorii nagrodę otrzymują:

dyrektorem placówki jest p. Iza Laszczak,

• Szkoła brała udział w każdej z 4 edycji konkursu „Szanuj energię, chroń klimat” wykonując prace konkursowe i zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia oraz w każdym Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii
  • Szkoła brała udział w międzynarodowym projekcie EURONET 50/50 dotyczącym zagadnień energetycznych osiągając rewelacyjny wynik oszczędności mediów energetycznych poprzez zmianę nawyków tj. ponad 56 tys. zł w ciągu dwóch lat trwania projektu
  • Szkoła promuje ideę poszanowania energii i środowiska naturalnego zarówno wśród uczniów i ich rodzin, jak i w środowisku lokalnym – jest bohaterem 3 filmów promocyjnych (2 w randze europejskiej – wyświetlany w Brukseli w Parlamencie Europejskim oraz nakręcony przez TV BBC Scotland, 1 w randze krajowej – program Bliżej Natury TV Katowice)

Kategoria: osoby szczególnie zaangażowane w kreowanie postaw racjonalnego korzystania z energii

Okres objęty oceną: za lata od 2010 do 2013

Kryteria oceniane:

• jakość prowadzonych działań edukacyjnych
  • skala, rozmach i zasięg tych działań
  • osobiste zaangażowanie

Ocenie poddano ponad 150 osób, większość z nich to nauczyciele – koordynatorzy miejskiej kampanii edukacyjnej „Bielsko-Biała chroni klimat”.

W wyniku oceny jury konkursowego w tej kategorii za wybitne zaangażowanie w kreowanie postaw racjonalnego korzystania z energii wśród mieszkańców Bielska-Białej nagrodzono:

Nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej nr 13 w B-B

• Koordynator kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat”
  • Od 2010 roku aktywnie wspiera kampanię „Bielsko-Biała chroni klimat” najpierw jako członek miejskiego zespołu ds. edukacji w efektywności energetycznej
  • Skuteczny inspirator uczestnictwa uczniów w festiwalach energii i innych wydarzeniach kampanii
  • Lider projektu EURONET 50/50 na terenie SP 13, autorka konspektu tematycznego dla nauczycieli klas IV-VI w międzynarodowym projekcie ENERGIA JUTRA.