Czytamy legendy i bezpiecznie korzystamy z Internetu!

W drugim tygodniu nauki po zakończonych feriach zimowych, na świetlicy szkolnej były przeprowadzane zajęcia związane z dwoma tematami.

Przez pierwszą część tygodnia rozmawialiśmy o polskich legendach – tych znanych i tych mniej znanych. Wychowawca świetlicy czytał uczniom określoną legendę, a w trakcie czytania zadawał dzieciom pytania dotyczące określonego fragmentu tekstu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach czytelniczych, zgłaszając się do odpowiedzi na poszczególne pytania. Wychowankowie świetlicy słuchali m.in. takich legend jak: legenda o smoku wawelskim, o warszawskiej syrence, o królu Popielu, o złotej kaczce czy o stopce królowej Jadwigi. Z pewnymi legendami dzieci mogły się też zapoznać poprzez oglądanie ich animowanych wersji. Uczniowie kolorowali oczywiście obrazki przedstawiające poszczególne legendy, a ciekawą formą kolorowanki była ta dotycząca legendy o złotej kaczce. Dzieci bowiem nie mogły pokolorować jej w dowolny sposób, ale musiały to zrobić według określonego wzoru. Uczniowie wykonali również przestrzenną pracę plastyczną przedstawiającą smoka wawelskiego; do wykonania tej pracy – tak jak przy okazji przestrzennego radia – także była potrzebna rolka po papierze, a oprócz tego m.in. bibuła.

Z tego względu, że co roku w miesiącu lutym obchodzony jest w Europie Dzień Bezpiecznego Internetu, to świetlica szkolna umieściła ten temat również w swoim planie dydaktyczno-wychowawczym. Jednak to nie jest jedyny powód. Przede wszystkim temat ten został realizowany, ponieważ obecnie Internet jest dla nas czymś nieodzownym w codziennym życiu, również dla dzieci, które od coraz młodszego wieku mają już własne telefony komórkowe. Ważne jest więc już od najmłodszych lat uświadamiać uczniów w kwestii zagrożeń czyhających na nich w Internecie. Dzieci oglądały krótkie edukacyjne filmiki przedstawiające poszczególne zasady bezpieczeństwa w Sieci, kolejno omawiając je z wychowawcą świetlicy. Jak przy każdym temacie, uczniowie wykonywali też prace plastyczne. Najbardziej zasługuje na uwagę duży plakat, który został zawieszony na drzwiach prowadzących do holu świetlicy. Na plakacie widnieje duży telefon, a na nim są przyklejone – pokolorowane przez dzieci – ikonki, które na co dzień widzimy w swoich telefonach. Końcowy efekt jest imponujący!

Podsumowując, tematy, które dominowały na świetlicy w tym tygodniu, były bardzo ważne. Temat legend propagował wśród dzieci czytelnictwo, poszerzał ich wiedzę z zakresu literatury i historii, a także doskonalił w uczniach umiejętność uważnego słuchania i zrozumienia słuchanego tekstu. Natomiast bezpieczeństwo w Sieci miało na celu profilaktykę nieodpowiednich zachowań dzieci w Internecie, które mogłyby mieć poważne konsekwencje. A przecież Internet towarzyszy wszystkim – także dzieciom – każdego dnia…