Barbórka i mikołajki na świetlicy szkolnej

Zawsze 4 grudnia, w dniu św. Barbary, obchodzą swoje święto wszyscy górnicy. Świetlica szkolna nie mogła pominąć w swoim planie tego ważnego dnia, jakim jest Dzień Górnika. Dlatego też uczniowie wykonywali w parach prace przedstawiające górnika oraz jego atrybuty. Oczywiście nie zabrakło rozmowy na temat tej trudnej pracy.

Natomiast 6 grudnia obchodziliśmy bardzo miły dla wszystkich dzieci dzień – dzień św. Mikołaja, potocznie zwany mikołajkami. W związku z tym od 5 do 8 grudnia zajęcia świetlicowe dotyczyły tej postaci. Uczniowie zapoznali się z legendą o św. Mikołaju – dzieci siedziały w kręgu, a wychowawca świetlicy głośno czytał tekst, kolejno nastąpiła rozmowa na jego temat. Po tych zajęciach dzieci potrafią już wyjaśnić, dlaczego Mikołaja nazywamy świętym oraz z jakiego powodu 6 grudnia obdarowujemy się prezentami. Uczniowie mogli się również wypowiedzieć na ten temat, jak każdy z nas może być na co dzień świętym Mikołajem.

Ważną częścią rozmowy była kwestia robienia prezentów. Wychowawca świetlicy uświadomił dzieciom, że prezent nie musi być kupowany, ale warto zrobić coś samodzielnie albo po prostu ofiarować komuś w prezencie jakiś dobry uczynek. W czasie zajęć nie mogło zabraknąć omówienia wyglądu Mikołaja, ale z tym żaden uczeń nie miał problemu. Sam strój dzieci dnia 6 grudnia wskazywał na to, że wiedzą, z jakimi kolorami najbardziej kojarzymy tę postać. Wspominaliśmy także o tradycjach związanych z zostawianiem prezentów przez św. Mikołaja.

Podczas zajęć plastycznych wychowankowie uzupełniali list do Mikołaja metodą obrazkową, rysując to, co chcieliby od niego dostać. Poza tym uczniowie wykonywali inne prace plastyczne przedstawiające postać św. Mikołaja. Warto wspomnieć, że podczas tego tygodnia w świąteczny klimat wprowadziły nas piosenki o tematyce św. Mikołaja, reniferów i zimy. Dzieci chętnie śpiewały znane im już piosenki, ale uczyły się również nowych. Nie zabrakło też radosnego tańca w rytm tych utworów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *