Z wizytą w Katowicach – Obchody 50-lecia Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

W ramach obchodów 50-lecia WNS klasa 7b uczestniczyła w czterech wykładach, które z pewnością poszerzyły horyzonty uczniów:

  1. „Świat jutra – metropolia” dr Zuzanna Neuve-Églis”

„Miasto to coś, czego nie jesteśmy w stanie stworzyć w pojedynkę” Charls Montgomery

Jak zatem stworzyć szczęśliwe miasto? Pewien deweloper i zarazem producent muzyczny ma na to swój własny przepis. Jaki? Tego dowiecie się z książki „Dobrze nastrojone miasto” autorstwa Jonathana F.P. Rose, która była jedną z inspiracji do przygotowania tego wykładu. Megapolis, globalizacja, smartcity, antropocen… Trudne pojęcia, prawda? Dla uczniów 7b już nie J Miasta to przyszłość ludzkości!

2. „Szkoła życia” dr Anna Watoła

Jumbo, jumbo czyli hello! Dr Anna Watoła zabrała nas w naprawdę niesamowitą wycieczkę do Afryki. Jak wygląda życie w masajskiej wiosce? Ilu nauczycieli pracuje w szkole na wyspie Wasini? Jak wygląda tradycyjna łódź dhow? Jakie sandały mają najlepszy bieżnik? Wyprawa na Kilimandżaro trwa 10 godzin czy może 6 dni?

https://www.youtube.com/watch?v=RQY9WRxIbeg

3. „W kalejdoskopie pasji” dr hab. Violetta Rodek

W kolejnym wykładzie podjęty został temat pasji. Kiedy kończą się zainteresowania i zaczyna pasja? Czym się różni pasja harmonijna od tej już obsesyjnej? Kogo można nazwać prawdziwym pasjonatem? W tych rozważaniach pojawiła się sylwetka znanego polskiego wspinacza, taternika, alpinisty i himalaisty – Krzysztofa Wielickiego.

4. „Kung Fu po śląsku – czyli jak trenując w Katowicach pojechać na Mistrzostwa Świata do Chin” dr Agnieszka Skorupa

Ostatni z wykładów był polem do wymiany sportowych doświadczeń i rozgorzałą dyskusją na temat sztuk walki i innych dyscyplin sportowych. Dr Agnieszka Skorupa reprezentowała Polskę na Mistrzostwach świata w Kung Fu w Chinach w 2023 roku i podzieliła się z nami swoimi przeżyciami zarówno sportowymi jak również spostrzeżeniami dotyczącymi kultury Chin. Zdjęcia z Jej prywatnej galerii sprawiły, że poczuliśmy się prawie jakbyśmy sami tam byli!

To był zdecydowanie udany wyjazd!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *