Nasze majowe święta narodowe

Ostatni tydzień kwietnia upłynął na świetlicy szkolnej pod znakiem tematów patriotycznych. Przede wszystkim dzieci dowiedziały się, jakie święta obchodzimy w pierwszych trzech dniach maja. Szczególnie jednak skupiliśmy się na święcie narodowym 3 maja.

Wychowankowie świetlicy dowiedzieli się, co to jest właściwie konstytucja, a także którą konstytucją na świecie oraz w Europie była konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku. Wiedzę na ten temat dzieci uzyskały poprzez oglądanie edukacyjnych filmików, a także w trakcie zajęć czytelniczych, podczas których wychowawca świetlicy czytał dzieciom wiersze i opowiadania dotyczące tego tematu. Podczas tego tygodnia uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną uczyli się na pamięć – a kolejno recytowali – znany wiersz autorstwa Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”, znany bardziej pod tytułem „Kto ty jesteś?”. Dzieci recytowały wspólnie, a ochotnicy również indywidualnie.

Wychowankowie świetlicy mieli także okazje wykonywać różne prace plastyczne, które przedstawiały nasze symbole narodowe. Uczniowie – wykorzystując rolki papieru oraz odrysowując z papieru swoje dłonie – wykonali przestrzenną pracę plastyczną przedstawiającą białego orła. Równie ciekawą pracą plastyczną było tworzenie flagi Polski na konturach naszego kraju – kolory naszej flagi były nanoszone poprzez wybijanie białych i czerwonych kształtów np. serduszek czy kwiatuszków. Jak zawsze nie zabrakło także grupowych prac plastycznych, które ozdobiły zarówno gazetki, jak i drzwi prowadzące do holu świetlicy. Wychowankowie świetlicy uczestniczyli także w zajęciach muzycznych, podczas których śpiewali hymn Polski, a także inne pieśni i piosenki patriotyczne jak np. „Witaj majowa jutrzenko” czy „Jestem Polakiem”.