Dzień Ziemi

22 kwietnia swoje święto obchodzi planeta, na której mieszkamy – jest to bowiem Dzień Ziemi. Z tego też względu cały ostatni tydzień świetlica szkolna poświęciła na tematy związane z ochroną środowiska, w którym żyjemy.

Zajęcia jednak rozpoczęliśmy od omawiania źródeł zanieczyszczeń, które niestety są na naszej planecie: mówiliśmy o zanieczyszczeniach powietrza, wód oraz gleb. Kolejną kwestią, jaką poruszaliśmy w czasie zajęć, była ochrona naszej planety, czyli co każdy z nas może zrobić, aby Ziemia była w lepszym stanie i żeby jej mieszkańcom – nam – żyło się lepiej. Oszczędzanie wody i prądu, wyrzucanie śmieci tylko w przeznaczonych do tego miejscach, segregowanie odpadów, dawanie rzeczom „drugiego życia”, czyli recykling i wiele innych kwestii pojawiło się w trakcie świetlicowych zajęć. Dzieci poznały także takie pojęcia jak: park narodowy, park krajobrazowy, pomnik przyrody oraz rezerwat przyrody. Z tymi kwestiami wychowankowie świetlicy zapoznali się zarówno poprzez zajęcia czytelnicze, podczas których nauczyciel głośno czytał i omawiał z dziećmi wiersze i opowiadania o tej tematyce, jak i poprzez oglądanie edukacyjnych filmików.

Wiedza z jednego tematu – tak bliskiego nam wszystkim na co dzień, również dzieciom, a wpływająca tak bardzo na ochronę środowiska, w którym żyjemy – była szczególnie sprawdzona podczas świetlicowych zajęć. Uczniowie mieli okazję zagrać w internetową grę na stronie „Wordwall”, która polegała na tym, że określony odpad trzeba było umieścić w odpowiednim koszu. Kwestia segregowania śmieci pojawiła się również podczas zajęć plastycznych, ponieważ dzieci kolorowały na odpowiednie barwy pojemniki na odpady, a obok każdego z nich rysowały, co można do danej sekcji śmieci wrzucić. Ważnymi pracami plastycznymi, które powstały w ciągu tego tygodnia, były także dwa plakaty wykonane grupowo. Jeden z nich przedstawiał podwodny świat naszej planety, a drugi kulę ziemską. Nie zabrakło również innych prac o tej tematyce jak np. kolorowanki związane z oszczędzaniem wody, które kolejno były wycinane na kształt kropli wody.

Podsumowując, w minionym tygodniu na świetlicy szkolnej omawialiśmy bardzo ważny temat, jednak dzieci chętnie uczestniczyły w różnorakim zajęciach. Starajmy się wszyscy dbać o planetę Ziemię, bo to nasze wspólne dobro!