„Kto czyta książki, żyje podwójnie”

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – te słowa Umberta Eco przyświecały zajęciom świetlicowym w minionym tygodniu. Wychowawcy świetlicy przeprowadzali z uczniami rozmowy na temat tego, jakie są korzyści płynące z czytania książek. Dzieci oglądały także filmiki edukacyjne obrazujące historię książki tzn. to, na czym i w jaki sposób kiedyś ludzkość zapisywała różne informacje, zanim powstała książka znana nam w takiej formie jak dziś.

Nie zapomnieliśmy również o wspomnieniu o współczesnych formach książek wynikających z rozwoju technologii informatycznej tj. o audiobookach i e-bookach. Po tym tygodniu dla wychowanków świetlicy nie są już obce takie nazwy zawodów – związane z powstawaniem książki – jak: autor (pisarz), korektor, ilustrator, introligator, księgarz i bibliotekarz. Podczas zajęć plastycznych uczniowie mogli się wcielić w rolę pisarza i jednocześnie ilustratora, ponieważ wymyślali tytuły swoich książek i projektowali do nich okładki.  Poza tym w czasie zajęć plastycznych dzieci mogły podzielić się z innymi swoimi ulubionymi tytułami książek. Nie mogło również zabraknąć pracy plastycznej, jaką jest zakładka do książki – wychowankowie wykonywały ją w formie wydzieranki. Uwieńczeniem zajęć plastycznych w tym tygodniu była wspólna praca nad dużym plakatem związanym z tematyką książek. Dzieci kolorowały go pastelami, natomiast tło plakatu było wyklejone wydzieranką z gazety.