Bezpiecznie w sieci. Dzień Dinozaura

Internet to współcześnie nieodłączny element życia zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dlatego też świetlica szkolna postanowiła przybliżyć uczniom temat bezpiecznego korzystania z tej globalnej sieci. Edukacyjne filmiki – czasami w zabawnej formie – pokazały wychowankom świetlicy zasady, jakimi powinni się kierować, aby rozważnie korzystać z Internetu.

Podsumowaniem zdobytej wiedzy było nauczenie się przez dzieci piosenki pt. „Fajnie w Internecie”, której tekst poruszał zarówno korzyści wynikające z korzystania z Internetu, jak i zasady bezpiecznego poruszania się po jego przestrzeni. Uczniowie śpiewali piosenkę wspólnie, z podziałem na chłopców i dziewczynki, jak i w mniejszych grupkach, prezentując się na środku świetlicy. Przy okazji tego tematu dzieci wykonywały także prace plastyczne. Kolorowały wspólnie duży plakat związany z pojęciem Internetu. Znajdowały się na nim m.in. emotikony oraz ikony przedstawiające przeglądarkę internetową i różne portale społecznościowe. Dodatkowo wychowankowie świetlicy wykonywali indywidualne prace plastyczne, które polegały na narysowaniu w ekranie monitora swoich ulubionych gier komputerowych. Natomiast pod koniec tygodnia podjęto z dziećmi temat dinozaurów, ponieważ 26 lutego obchodzimy Dzień Dinozaura. Uczniowie mogli zaczerpnąć informacji o tych zwierzętach poprzez oglądanie edukacyjnych filmików. W związku z tym pojawiły się też kolorowanki przedstawiające różne dinozaury. Dzieci wykonywały także dinozaury z papieru, które kolejno zostały przyklejone do dużego plakatu korespondującego z tą tematyką. Ten tydzień na świetlicy szkolnej był bardzo intensywny – uczniowie na pewno nie mogli narzekać na nudę!