Klasy czwarte na wycieczce

27 października 2022 r. klasy 4a, 4b, 4c wybrały się na wycieczkę klasową. Pierwszym celem zwiedzania był magnacki zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, który  jest jednym z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej.

Uczniowie pod opieką pana przewodnika zapoznali się z ciekawą historią zamku, mogli przemierzyć kolejne sale, podziwiając stare obrazy, eksponaty, gobeliny i meble. Na tarasie zamku każdy miał możliwość zobaczyć jak pięknie jest on wkomponowany w malownicze i kolorowe wzgórza Pogórza Wiśnickiego.

Kolejnym punktem programu były warsztaty alchemiczne, podczas których uczniowie  dowiedzieli się co to jest alchemia, kim był Michał Sędziwój, ale przede wszystkim samodzielnie przeprowadzili kilka fascynujących eksperymentów. Było mnóstwo dobrej zabawy i twórczego myślenia.

Zwiedzanie zamku zakończyło się wirtualną podróżą po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku, dzięki wykorzystaniu specjalnych okularów VR i stworzonej do tego aplikacji multimedialnej.

Po kilku godzinach spędzonych na zamku klasy udały się do Kopalni Soli w Bochni. Już sam zjazd do kopalni szybem Campi był wielkim przeżyciem. W unikatowym labiryncie solnych korytarzy czekało wiele niespodzianek. Pierwszą z nich był przejazd podziemną kolejką. Następnie pod okiem przewodników uczniowie zwiedzali kopalnię. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji zdobywali o niej wiedzę, zapoznali się z pracą górnika, zwyczajach górniczych oraz codziennym życiu kopalni. Trasa wycieczkowa zakończyła się wspólnym spędzeniem czasu w największej z podziemnych komór –
w komorze Ważyn, ok. 250 metrów pod powierzchnią ziemi.  Poznawanie „podziemnego, solnego miasta” było niezwykłą przygodą oraz interesującą lekcją historii i przyrody. Na zakończenie wycieczki każdy uczestnik otrzymał od przewodnik pokaźną bryłę soli.

Zmęczeni, ale bogaci w nowe doświadczenia i wiedzę czwartoklasiści wrócili po całym dniu bezpiecznie do Bielska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *