Rozpoczęcie projektu „NeuroSmog”

Szanowni Rodzice,

nasza szkoła przyjęła zaproszenie do udziału w projekcie „NeuroSmog: wpływ zanieczyszczeń na rozwijający się mózg”, finansowanym ze środków Fundacji Nauki Polskiej.

Projekt „NeuroSmog” jest unikatowym – na skalę nie tylko Polski, ale i Europy – przedsięwzięciem podejmowanym przez naukowców z Instytutu Psychologii i Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie oraz psychologów-praktyków z Polski Południowej. Projekt wspierany jest także przez konsultantów z psychologii klinicznej.

Celem przedsięwzięcia jest sprawdzenie jak smog wpływa na mózg dzieci, co ufamy, że przyczyni się do działań prewencyjnych w tym zakresie. Jest to zatem okazja, by realnie przyczynić się do poprawy warunków funkcjonowania najmłodszych. 

 W ramach projektu planowane jest przebadanie ok 800 dzieci w wieku 10-13 lat z wytypowanych przez epidemiologów miejscowości w Polsce południowej. Wśród nich znajda się dzieci z objawami nadpobudliwości psychoruchowej, a także dzieci bez tego rodzaju objawów. Przejdą one bezpłatne, kompleksowe badanie psychologiczne, zakończone wydaniem opinii psychologicznej. Badania będą przeprowadzone przez 18 specjalistów – psychologów z klinicznym doświadczeniem, pracujących w Państwa rejonie. Opinia pomoże nauczycielom i rodzicom we wspieraniu ich codziennego funkcjonowania i rozwoju. Dzieci zostaną zaproszone również z rodzicami do Krakowa na badanie rezonansem magnetycznym. Jesteśmy jedną z nielicznych szkół z południowej Polski, wytypowanych do partnerstwa w projekcie.

Projekt skierowany jest do wybranych losowo uczniów klas IV-VI. Udział w projekcie odbędzie się za zgodą rodziców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *