Projekt „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”

13 grudnia bieżącego roku będziemy obchodzili czterdziestą rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 40 lat temu komunistyczne władze brutalnie i nielegalnie stłumiły w  zarodku przejawy i pragnienia wolności wprowadzając nasz kraj w mroczny okres prześladowań społeczeństwa w imię obcych idei i wartości.

Nasza szkoła chcąc uczcić tę ważną rocznicę zaangażowała się w realizację projektu „GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”, którego celem jest przygotowanie młodzieży do świadomego przeżywania tego wydarzenia.

Zobacz szczegóły projektu: http://pamiec81.pl/

Uczniowie naszej szkoły przygotowali kącik patriotyczno-historyczny na temat wprowadzenia stanu wojennego.

Uzupełnieniem naszego szkolnego kącika patriotyczno-historycznego była wystawa przygotowana przez IPN, która zagościła w naszej szkole 29 października.

Klasy starsze spotkały się na wspólnej lekcji historii, gdzie została im przybliżona geneza wprowadzenia stanu wojennego i okoliczności, które towarzyszyły jego realizacji.

Po wspólnej lekcji odbyła się projekcja filmu „Nie zabierajcie mamy”.

Ten filmowy dokument ustami światków tamtych wydarzeń przeniósł naszych uczniów czterdzieści lat wstecz ukazując rzeczywistość smutną i przygnębiającą, a momentami straszną i przerażającą.

Jego bohaterki – działaczki Solidarności, które zostały aresztowane i internowane – opowiedziały swoje historie z punktu widzenia żon, matek, sióstr i tym samym przedstawiły najnowsze dzieje Polski z perspektywy normalnego człowieka czyniąc je jeszcze bardziej prawdziwymi i wiarygodnymi.

Punktem kulminacyjnym naszych, szkolnych obchodów 40-stej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego będzie przedstawienie poetycko-muzyczne przygotowywane przez panią Marzenę Chromiec-Grzybowską i pana Olafa Pękalę pod tytułem:

                „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie…”

Odbędzie się ono w dwóch terminach – 10 grudnia o godz. 19.00 dla gości spoza szkoły i 13 grudnia dla naszych uczniów (symbolika daty przedstawienia dla uczniów nie jest przypadkowa).

Na podsumowanie należy przypomnieć słowa, które widnieją w kąciku patrona naszej szkoły:

„Naród, który zapomina o swojej przeszłości nie ma prawa do przyszłości”

Oznacza to, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o historii kraju – i tej dawniejszej i tej nam bliższej, bo to ona – miedzy innymi – jest czynnikiem kształtującym  poczucie naszej tożsamości narodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *