Nasza szkoła ambasadorem akcji „Klapki dla Gambii”

To dzieje się naprawdę! Wymyśliliśmy w 2017 roku na bielskiej ATH akcję „Klapki dla Gambii”. Naszym celem jest zebranie jak największej ilości dziecięcych klapków dla afrykańskich maluchów z Gambii.

Serdecznie zapraszamy do bezinteresownego wsparcia naszej inicjatywy oraz dopingowania i śledzenia przebiegu projektu.

Już tego lata (lipiec/sierpień 2018 – tak samo, jak rok temu) wszystkie zebrane klapki zostaną zawiezione transportem samochodowym do Gambii i tam rozdane potrzebującym. Jeśli zbierzemy dużo klapków, wyślemy wszystko kontenerem na statku – a na miejscu będziemy rozdawać. Bezpośrednim organizatorem projektu jest Koło Naukowe HORYZONT.

Dlaczego klapki? Wiele dzieci w biednych afrykańskich krajach chodzi na co dzień boso i skaleczona stopa bardzo często jest źródłem infekcji, zakażeń i chorób. Dzieci następują na ostre kolce, łamią palce na kamieniach, nagminnie dochodzi do zerwań paznokcia. W skwarze lata ziemia jest gorąca, piach rozgrzany i wszystko parzy w stopy. Bardzo łatwo o zranienie i ukąszenie przez węże, skorpiony i insekty. W porze deszczowej dzieciom w klapkach łatwiej jest chodzić po kałużach i błotach (nie kalecząc stóp) – chcemy temu zaradzić, na tyle, na ile możemy. A co z bieganiem, graniem w piłkę i w inne gry? – w klapkach łatwiej.

Dlaczego Gambia? To najmniejszy afrykański kraj, według statystyk jeden z dziesięciu najbiedniejszych na świecie. Dlaczego jeszcze? – ponieważ nie jest trudno tam dojechać samochodem terenowym. Wystarczy przeprawić się przez Gibraltar, przejechać Maroko i Saharę Zachodnią, następnie pokonać szosą Mauretanię i Senegal: i już jesteśmy na miejscu, tuż obok Gwinei i Sierra Leone. Kilkanaście tysięcy kilometrów.

Trzymajcie kciuki za kolejną edycję!

Zbieramy klapki nowe, kolorowe, w dziecięcych rozmiarach.

Strona informacyjna akcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *