Wycieczka do Krakowa klasy 4a i 4d

18 października 2017 r. wraz ze swoimi opiekunami pojechaliśmy na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Najpierw zwiedziliśmy Centrum Szkła i Ceramiki, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie ręcznego formowania szkła i z bliska mogliśmy poznać fascynujący proces powstawania szkła i szklanych wyrobów. Każdy z nas mógł wypróbować swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza, gdyż pozwolono nam posłużyć się prawdziwymi narzędziami używanymi w tym fachu.

Po zakończonych warsztatach zwiedziliśmy stałą ekspozycję „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998”, dotyczącą historii i technologii szklarstwa, obejmującą zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998 przy Lipowej 3. Dowiedzieliśmy się również tutaj, jak działa szkło piankowe i świecące w ciemności pasy drogowe. Obejrzeliśmy wiele pokazów multimedialnych zawierających zgadywanki i gry dla dzieci. Na zakończenie wizyty mieliśmy możliwość zakupienia pięknych pamiątek ze szkła, które są produkowane w Centrum.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Tam braliśmy udział w warsztatach, podczas których każdy z nas uczył się orientacji w terenie na podstawie kompasu i mapy. Wykorzystując zdobyte umiejętności, odnajdywaliśmy przygotowane dla nas zadania, bazujące na urządzeniach w Ogrodzie Doświadczeń. Poprawne rozwiązania doprowadziły nas do ukrytej w Ogrodzie niespodzianki.

Po lekcji pełnej wrażeń i sporej dawce ruchu, wszyscy wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Ogród pełen interaktywnej ekspozycji, przybliżającej prawa fizyki. Samodzielnie mogliśmy m.in. wywołać wir wodny, rozszczepić światło, wywołać gongiem wyraźnie odczuwalną falę dźwiękową, własnym ciałem tworzyć obrazy w kalejdoskopie i nadać wiadomość za pomocą akustycznego telegrafu.

Po całym dniu, bogaci w nowe doświadczenia i wiedzę, wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do Bielska-Białej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *