Międzynarodowy Konkurs Literacki z cyklu „Tworzymy własne wydawnictwo”

W poniedziałek 28 maja 2018 r. w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej odbyła się uroczysta gala rozstrzygnięcia konkursu z cyklu „Tworzymy Własne Wydawnictwo” organizowanego przez Książnicę Beskidzką w Bielsku-Białej. Brały w niej udział nie tylko dzieci z Polski, ale także z Czech i Słowacji.

Temat tegorocznego 19 już konkursu brzmiał: Księżniczka ratuje księcia, a koźlątka chcą zjeść wilka. Napisz własną wersję ulubionej baśni. Pan dyrektor Książnicy Beskidzkiej – Bogdan Kocurek przyznał, że ta edycja była najtrudniejsza z dotychczasowych, ponieważ należało stworzyć własną wersję znanej baśni. Trzeba było wykazać się przy tym znajomością takich pojęć jak: groteska, pastisz, karykatura czy parodia i umiejętnie wpleść je w treść swoich utworów. Sam dyrektor przyznał, że było to zadanie niezwykle trudne. Jest nam szczególnie miło, gdyż nasi uczniowie zajęli bardzo wysokie miejsca. Dodajmy, że nagrodzonych książek było niewiele.

Z naszej szkoły aż 17 uczniów wzięło udział w tym konkursie. Byli wśród nich autorzy książek oraz niezwykle zdolni ilustratorzy. Uczniowie, którzy napisali i ilustrowali książki: Malwina Kędroń, kl. 6c,  Anna Bielnik, kl. 6c, Wiktor Matuszek, kl. 6c, Natalia Stojanowska, kl. 6c, Aleksandra Stojanowska, kl. 3A (gim.), Maja Durbajło, kl. 6a, Maja Lejawka, kl. 6a, Katarzyna Lisak, kl. 6a, Anita Ciupak, kl. 4a, Dominika Sieczek, kl. 4a, Antonina Król, kl. 5b, Aleksandra Linnert, kl. 5b, Olga Filipowicz, kl. 7c,  Michał Englert, kl. 7c, Ewa Kaleta, kl. IIIB (gim.), Worek, kl. IIIB (gim.).

W konkursie w etapie krajowym wzięło udział aż 71 dzieci, nadesłano 52 prace. Uczniowie z naszej szkoły zajęli bardzo wysokie miejsca: I, II i III!

Etap krajowy

Kategoria I (10-12 lat):

I miejsce: Wiktor Matuszek i Anna Bielnik z 6c za książkę pt.: „Czerwony Kapturek”, opiekun p. A. Marcelińska

II miejsce: Maja Durbajło z 6a za książkę pt.: „Intrygi Srebrnej Jabłoni”, opiekun p. A. Marcelińska

III miejsce: Malwina Kędroń z 6c za książkę pt.: „Królewna Śnieżka i dwunastu krasnoludków”, opiekun p. A. Marcelińska

Kategoria II (13-16 lat)

III miejsce: Aleksandra Stojanowska (3A gim.) I Natalia Stojanowska (6c) za książkę pt.: „Kryptonim Baba-Jadzia”, opiekun p. D. Górna-Król.

W etapie międzynarodowym nikt z Polaków nie zajął I i II, natomiast III miejsce uzyskali nasi uczniowie!

Etap międzynarodowy

Kategoria I (10-12 lat):

III miejsce Wiktor Matuszek i Anna Bielnik z 6c za pracę pt.: „Czerwony Kapturek”, opiekun p. A. Marcelińska

Nagroda Edytorska: Aleksandra Stojanowska (IIIA gim.) i Natalia Stojanowska (6c) za pracę „Kryptonim Baba – Jadzia”,
opiekun p. D. Górna-Król.

Serdecznie gratulujemy laureatom tego międzynarodowego konkursu. Ich prace zachwyciły jury, gdyż były niezwykle ciekawie napisane i przepięknie ilustrowane. Zachęcamy młodych pisarzy i ilustratorów do dalszego rozwijania swoich pasji i zapraszamy do udziału w następnej edycji konkursu, już dwudziestej.