Euronet 50/50

Rusza w naszej szkole kolejna edycja projektu Euronet 50/50 max, zostaliśmy wybrani do udziału w projekcie EURONET 50/50 w latach 2010-2011. Celem projektu było zaoszczędzenie wody, prądu i gazu przy minimalnych nakładach inwestycyjnych. Dla naszej szkoły jest to więc kontynuacja projektu.

Baw się dobrze oszczędzając energię. Każdy wygrywa!

Projekt ma na celu ograniczenie zużycia energii w budynkach publicznych poprzez zastosowanie innowacyjnej metodologii 50/50 w 500 szkołach i blisko 50 innych budynkach publicznych z 13 krajów UE. Koncepcja polega na aktywnym zaangażowaniu szkół w działania mające na celu ograniczenie zużycia energii poprzez stworzenie finansowej zachęty zarówno dla szkół, jak i władz lokalnych finansujących ich rachunki za energię.

• 50% kwoty zaoszczędzonej dzięki środkom oszczędności energii zastosowanym przez uczniów i nauczycieli zostaje wypłacone szkole,
  • kolejne 50% stanowi oszczędność dla władz lokalnych, które płacą rachunki.

W efekcie każdy wygrywa:

• Szkoła uczy dzieci, jak oszczędzać energię i pieniądze zmieniając swoje codzienne zachowania, oraz zyskuje dodatkowe środki finansowe,
  • Władze lokalne płacą mniej za zużycie energii w swoich obiektach,
  • Lokalna społeczność zyskuje bardziej czyste środowisko.

W związku z tym podejmujemy szereg działań, aby nie tylko zwrócić uwagę na oszczędzanie pieniędzy, ale również chcemy podnieść świadomość ekologiczną wśród uczniów, nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły oraz rodziców.

W szkole będzie działać „pogotowie ekologiczne”, czyli grupa uczniów, która po każdej przerwie będzie sprawdzać czy nie świecą się zbędne żarówki i nie leci niepotrzebnie woda. W każdej sali lekcyjnej będziemy kontrolować ilość zapalonych świateł, w czajnikach elektrycznych będziemy gotować tylko potrzebną ilość wody.

Warto więc przestrzegać ogólnych zasad, aby dbać o środowisko:

• wymień żarówki na energooszczędne,
  • gaś światło w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz,
  • wyłączaj urządzenia z prądu,
  • unikaj używania jakiegokolwiek sprzętu w trybie czuwania,
  • nie pozostawiaj urządzeń elektrycznych w trybie czuwania,
  • oszczędzaj wodę,
  • dokręcaj zawory wodne,
  • wietrz pomieszczenia jednorazowo.

Bernadeta Sitek